Wydarzenia ostatnich dni skłaniają mnie do tego, by po latach napisać drugą część opowieści o Fatimskiej ikonie Matki Bożej.
Na świecie są dwie główne ikony tego typu. Pierwsza znajduje się w Carskim Siole w Petersburgu. O tej ikonie i historii powstania tego wizerunku pisałam we wpisie „Ikona Matki Bożej Fatimskiej W Tobie Jedność cz.I – petersburski pierwowzór ikony”.
Druga znana ikona tego typu znajduje się w Doniecku. Była ona namalowana na zamówienie cerkwi grackokatolickiej, a obecnie stanowi główną świętość Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w tym mieście.
-
Historia Fatimskiej Ikony Matki Bożej z Doniecka
13 maja 2010 r., w czasie, gdy Ojciec Święty Benedykt XVI pielgrzymował do Fatimy, pewien ksiądz greckokatolicki odprawiał Liturgię. Była to uroczysta liturgia, gdyż w kościele wschodnim przypadało tego dnia święto Podniesienia Krzyża Pańskiego. Podczas sprawowania nabożeństwa duchowny usłyszał wewnętrzny głos mówiący, że „należy namalować Fatimską ikonę Bogurodzicy, którą zwą także „W Tobie jedność”, poświęcić ją w Fatimie oraz w tych miejscach, gdzie były objawienia Bogurodzicy, poprosić Ojca Świętego o poświęcenie ikony a potem nosić ją po Ukrainie dla błogosławieństwa oraz uświęcenia ziemi naszej i narodu Bożego”.
Ksiądz uznał, że chociaż sama myśl jest dobra, to rozproszenie takie podczas sprawowanie Świętej Liturgii jest niewłaściwe i postanowił pomyśleć o tym później.
Jednak po powrocie do domu miał kilka spotkań, zajął się innymi sprawami i zapomniał o pomyśle. Dopiero wieczorem, przeglądając wiadomości, zorientował się, że właśnie jest 13 maja, a więc rocznica Objawień Fatimskich.
Od tego czasu dużo myślał o tej idei, modlił się w jej intencji, naradzał z innymi duchownymi oraz biskupem. Przyjął ją jako osobiste objawienie i zwracał się do Matki Bożej o pomoc w realizacji zadania.
Matka Boża wsparła dzieło, tak, że władze kościelne postanowiły wybudować Maryjne Centrum Najświętszej Bogurodzicy Fatimskiej w Doniecku. Koncepcję tą pobłogosławił Egzarcha Doniecko-Charkowski, biskup Stiepan Mieńjok. Stwierdził on też, że Ikona Fatimska powinna stać się główną świętością przyszłego Sanktuarium. Zdecydowano też, ze na głównym ołtarzu świątyni będzie się codziennie sprawować dwie Eucharystie – jedną w obrządku wschodnim, a drugą – w zachodnim na znak jedności w kościele katolickim.
13 maja 2010 roku postanowiono wybrać ikonografa, któremu powierzone zostanie to zadanie. Po modlitwach do Bogurodzicy zarządzono losowanie jednego z pięciu kandydatów. W ten sposób wskazanie padło na Annę Bojko z Zakarpacia. Rozpoczęto zbieranie środków na wykonanie ikony.
W listopadzie 2010 r. ikona była gotowa. Pracownia pani Anny mieściła się na drugim końcu Ukrainy – w Użgorodzie. Wizerunek po przebyciu 1300 km przybył do Doniecka.
Wkrótce miało miejsce niezwykłe wydarzenie. 12 grudnia 2010 r., w wigilię święta Andrzeja Apostoła, który jest patronem wspomnianej cerkwi, na szkle zabezpieczającym ikonę pojawiły się kontury obrazu, bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Zjawisko to można by próbować tłumaczyć zachodzącymi reakcjami chemicznymi, jednak jedna rzecz jest absolutnie niewytłumaczalna. Otóż na Ikonie Fatimskiej znajduje się słowo „Serce” zapisane w języku staro-cerkiewno-słowiańskim (o tym, dlaczego słowo, a nie namalowane serce, pisałam w pierwszej części dotyczącej ikony z Carskiego Sioła), otoczone koroną cierniową. Stanowi to jakby medalion na piersi Maryi. W odbiciu na szkle w medalionie nie ma słowa, a jest obraz ludzkiego serca i korona cierniowa, czego absolutnie nie ma na ikonie.
22 grudnia 2010 r. ikona została uroczyście poświęcona przez dwóch biskupów – grackokatolickiego i rzymskokatolickiego, co podkreślało jedność kościoła (ikona ta ma przecież tytuł „W Tobie jedność”).
Ikona rozpoczęła peregrynację najpierw po Ukrainie, a następnie po sanktuariach całego Świata.
W czasie pielgrzymki tej ikony miały miejsce liczne cuda i łaski, których doświadczyli modlący się przed nią wierni.
Ikony Matki Bożej Fatimskiej mojego pędzla
Od czasu opublikowania pierwszego wpisu namalowałam jeszcze dwie ikony Matki Bożej Fatimskiej. Pierwsza wg opisywanego tu wzoru z Doniecka
Druga – wg wzoru z Petersburga.Ta ikona pojechała do… parafii rzymskokatolickiej syberyjskiego miasta Toliatti w Rosji.
Podobne wpisy:
- Ikona Matki Bożej Fatimskiej „W Tobie jedność”. Cz I – petersburski pierwowzór ikony
- Relacja z warsztatów pisania ikon w Świętej Lipce w lipcu 2016 r.
- Film TVP z wystawy „Piękno Boga” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (maj 2009 r.).
- WARSZTATY PISANIA IKON „KORZENIE SZTUKI SAKRALNEJ” W ŚWIETEJ LIPCE – LIPIEC 2020. TVN KĘTRZYN
- „Korzenie sztuki sakralenej” – warsztaty posania ikon i śpiewu w Świętej Lipce