Festiwal Sztuki Sakralnej w Pontigny – cz. I – przygotowania

Ależ się cieszę! Już wkrótce lecimy z częścią Agathosa i Scholą Teatru Węgajty na Festiwal Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego do Francji. Festiwalowi patronuje syn rosyjskiego reżysera – Andriej Andriejewicz Tarkowski.

Schola zaprezentuje jeden ze swych dramatów liturgicznych – Ludus Danielis, my zaś opowiemy o ikonach w Polsce i poprowadzimy mini-warsztat przybliżający technikę pisania  i teologię ikony. Będzie to takie dotknięcie tematu, aż chce mi się napisać „dotknięcie Anioła”, bo nasze działania na festiwalu zatytułowaliśmy „Angelos Kyrios”, co znaczy Anioł Pański.

Bardzo jestem ciekawa wszystkich wydarzeń festiwalowych. Z Polski będą jeszcze artyści z Instytutu Grotowskiego. Wezmą oni udział w międzynarodowym spektaklu reżyserowanym przez Francuza, głównego organizatora wydarzenia.

Miejsce festiwalu to stare opactwo cysterskie ,pochodzące z XII w. Na zdjęciach prezentuje się majestatycznie

Abbaye_Pontigny

 

Nave-Sept07-DE4481sAR800

Nave-Jun05-DC2516sAR800

Jak podaje Wikopedia „W Pontigny przez dłuższy czas przebywali będący na wygnaniu arcybiskupi Canterbury Tomasz Becket, Stefan Langton i Edmund z Abingdon, który został pochowany w Pontigny. W opactwie pochowani są również królowa Francji Adela z Szampanii oraz Paul Desjardins, francuski filozof i pisarz.”

Bardzo jestem ciekawa wszystkiego, co będzie się tam działo. Zwłaszcza, że festiwal odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Z pewnością zdam Wam relację :)

Podobne wpisy: