Przed czekającym mnie wyjazdem do Anglii odczuwałam niepokój połączony z ogromnym pragnieniem posiadania ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W dzieciństwie miałam obrazek z tym wizerunkiem i dzięki niemu czułam opiekę Maryi. Z zawodu jestem fryzjerką. Do mojego salonu przychodzi pani Ewa Grześkiewicz . Poprosiłam ją o napisanie dla mnie tej ikony. Pani Ewa spełniła mą prośbę. Przed podróżą ikona była gotowa. W dniu wyjazdu, wyszłam już z domu, ale zawróciłam by pomodlić się do Maryi na tym wizerunku i prosić Ją o opiekę. Na koniec uśmiechnęłam się do Niej czule i spokojna, ufając w Jej matczyną dobroć, zamknęłam za sobą drzwi.
Miesięczne archiwum: Grudzień 2013
Rozavlea cz. 1 – Rumunia
W podróży wiele ciekawych przeżyć, wrażeń spotyka nas w punktach nie ujętych starannie opracowanym planem. Zazwyczaj takie miejsca, o których nie napisano w przewodnikach, zostają mi o wiele mocniej w pamięci, niż te, które większość turystów stawia sobie jako cel wyprawy.
Tak też działo się w czasie mojego wyjazdu do Rumunii. Kiedy przemierzaliśmy Maramuresz, dotarliśmy do wsi Rozavlea w gminie Baia Mare. Miejscowość ta znana jest z drewnianej cerkwi pochodzącej z XVIII w. O niej opowiem w kolejnym wpisie. Teraz jednak parę słów o znajdującej się również tam, innej małej cerkiewce. Niestety, ponieważ należy ona do tych mniej znanych, nie udało mi się nic o niej wyczytać. Zobaczyliśmy ją z szosy. Stała na uboczu, z dala od domostw. Kiedy podeszliśmy, okazało się, że jest zamknięta. Na frontowej ścianie znajdował się fresk przedstawiający Sąd Ostateczny.
W lewym, dolnym rogu malarz umieścił ziejącego ogniem Lewiatana. Na pierwszym planie w płomieniach stoi Belzebub trzymający duszę Judasza. Za nim, w ognistym wężu wydobywającym się z paszczy bestii, znajdują się personifikacje grzechów (na jednym za zdjęć widzimy np. prostytucję).
Barsana – Rumunia
W okręgu Maramuresz, w dolinie rzeki Izy, rozciąga się wieś Barsana. Będąc w tych okolicach warto zatrzymać się by obejrzeć znajdujący się tu żeński klasztor. Jego zabudowania są stosunkowo nowe, gdyż pochodzą z 1994 r., a więc powstały po obaleniu dyktatury Ceaușescu. Budowle wzniesione zostały w charakterystycznym maramurskim stylu. Każdy dom mieszkalny jest inny, wszystkie tworzą malownicza całość. W ciepłych miesiącach uroku dodają barwne kwiaty zdobiące werandy.
Centralne miejsce stanowi cerkiew klasztorna Dwunastu Apostołów. Rozpis cerkwi jest także wzorowany na dawnej lokalnej ikonografii.
Wejście do cerkwi Dwunastu Apostołów