Archiwa kategorii: Wystawy

tvn wy

Wystawa ikon w Świętej Lipce. TVN Ketrzyn

Relacja telewizyjna przedstwiająca dwa nurty obecne we współczesnej ikonografii prezentowane w Muzeum w Świetej Lipce. Jeden to nurt tzw. nowej ikony prezentowany przez prace wykonane w czasie Mięzynarodowych Warsztatow w Nowicy, drugi zaś to ikona klasyczna mojego pędzla.

Lipiec 2020 r.

tvn wy

Film TVP z wystawy „Piękno Boga” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (maj 2009 r.).

Ikony Grupy Agathos

Ikony Grupy Agathos

Odnalazłam  film TVP z wystawy ikon Grupy Agathos „Piękno Boga” , która miała miejsce w  Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce w maju 2009 r. Towarzyszyła ona obchodom 400 lecia sanktuarium. Dnia 9 maja 2009r. uroczyście otworzył i poświęcił wystawę Jego Eminencja ks. biskup Piotr Jarecki. W towarzystwie O. Superiora Adama Schulza, Rektora Sanktuarium, ks. Biskup z zainteresowaniem obejrzał całą wystawę. Przybył również Ojciec Prowincjał Dariusz Kowalczyk SJ Ksiądz biskup powiedział m.in.: „O ile ja się orientuję, to malowanie, czy pisanie ikon, to jest forma modlitwy, kontemplacji Pana Boga. Człowiek jest istotą społeczną, no i wspaniale, że nie tylko w pojedynkę, ale tak samo otwierając się na siostry i braci, potraficie wspólnie kontemplować Boga malując i pisząc ikonę. Coś pięknego! To już nie chodzi o to: czyje to będzie, kto jest twórcą. Prawda? Ale chodzi o to, żeby wspólnie wgłębiać się w Pana Boga, kontemplować Pana Boga, no i dawać Mu dostęp do naszego serca. Poprzez serce do naszego życia.” Licznie zebrani na uroczystości goście mieli sposobność wysłuchać trzech modlitw do Matki Bożej (w językach: greckim, łacińskim i starocerkiewnosłowiańskim), które zaśpiewał Johann Wolfgang Niklaus – kierownik artystyczny Scholi Teatru Węgajty.

.

Festiwal Sztuki Sakralnej w Pontigny – cz. I – przygotowania

Ależ się cieszę! Już wkrótce lecimy z częścią Agathosa i Scholą Teatru Węgajty na Festiwal Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego do Francji. Festiwalowi patronuje syn rosyjskiego reżysera – Andriej Andriejewicz Tarkowski.

Schola zaprezentuje jeden ze swych dramatów liturgicznych – Ludus Danielis, my zaś opowiemy o ikonach w Polsce i poprowadzimy mini-warsztat przybliżający technikę pisania  i teologię ikony. Będzie to takie dotknięcie tematu, aż chce mi się napisać „dotknięcie Anioła”, bo nasze działania na festiwalu zatytułowaliśmy „Angelos Kyrios”, co znaczy Anioł Pański.

Bardzo jestem ciekawa wszystkich wydarzeń festiwalowych. Z Polski będą jeszcze artyści z Instytutu Grotowskiego. Wezmą oni udział w międzynarodowym spektaklu reżyserowanym przez Francuza, głównego organizatora wydarzenia.

Miejsce festiwalu to stare opactwo cysterskie ,pochodzące z XII w. Na zdjęciach prezentuje się majestatycznie

Abbaye_Pontigny

 

Nave-Sept07-DE4481sAR800

Nave-Jun05-DC2516sAR800

Jak podaje Wikopedia „W Pontigny przez dłuższy czas przebywali będący na wygnaniu arcybiskupi Canterbury Tomasz Becket, Stefan Langton i Edmund z Abingdon, który został pochowany w Pontigny. W opactwie pochowani są również królowa Francji Adela z Szampanii oraz Paul Desjardins, francuski filozof i pisarz.”

Bardzo jestem ciekawa wszystkiego, co będzie się tam działo. Zwłaszcza, że festiwal odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Z pewnością zdam Wam relację :)

Wystawa ikon Grupy Agathos w Parafi św. Jakuba Apostoła w Tarchominie

Ewa Grześkiewicz , czyli Ja :)

Ewa Grześkiewicz , czyli Ja :)

Prezentacja ikon Grupy Agathos odbyła się 29-30 marca 2014 r. w kościele na warszawskiej Białołęce. Gościlismy w Parafi św. Jakuba Apostoła w Tarchominie . W sobotę Julita Jaśkiewicz poprowadziła medytację przed ikoną Chrystusa pantokratora napisana wspólnie prze członków naszej Grupy.W niedzielę 30 marca opowieścią wprowadziłam zebranych w świat ikony.

Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia. Film zrealizowali Agnieszka o Klaudiusz Knettel, którym serdecznie dziękuję.

Wystawa ikon Grupy Agathos w Parafi św. Jakuba Apostoła w Tarchominie