Archiwa kategorii: Warsztaty

Ikona świętego Szarbela (Charbela) – drugie podejście.

 

Spojrzenie św. Szarbela (Charbela)

Spojrzenie św. Szarbela (Charbela) z mojej ikony

Zmotywowana Waszymi komentarzami wracam do pisania bloga o ikonach

 Pierwsza ikona św. Szarbela (Charbela)

Moją pierwszą ikonę tego mnicha-cudotwórcy z Libanu opracowałam w 2014 r.

Zdecydowałam się wtedy na to, by wizerunek przedstawiał świętego Szarbela z otwartymi oczami. Studiowałam wygląd maronickich habitów. Na odzieży umieściłam też znak tego zakonu.

Druga ikona świętego Szarbela (Charbela) mojego pędzla

Wzór do ikony

Minęło 6 lat, zanim po raz drugi postanowiłam napisać ikonę tego świętego. Tym razem wzorowałam się na tajemniczym zdjęciu, które jest obecnie inspiracją dla większości jego współczesnych wizerunków (o historii tej fotografii pisałam we wcześniejszym wpisie. Link podaję na końcu). Czytaj dalej

Modlitwa ks. Romana Narytnyka po Mszy kończącej warszty pisania ikon w Bydgoszczy w lutym 2021

aa
Na warsztatach Pisania Ikon w Bydgoszczy oddychaliśmy dwoma płucami Chrześcijaństwa. Uczestnikiem zajęć był ks. Roman Narytnyk, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Bydgoszczy. Ojciec koncelebrował codzienne Msze Święte odprawiane w domu Fundacji „Wiatrak”. Na uroczystej liturgii z obrzędem poświęcenia ikon powstałych w czasie warsztatów, zaśpiewał pieśń – modlitwę swojego ojca, który również był księdzem. Myślę, że to spotkanie nie było przypadkowe. Kaplicy w „Wiatraku” patronują Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty, a sam dom zwany jest „Domem Jubileuszowym Jana Pawła II”.
Posłuchajcie tej pięknej modlitwy.

Modlitwa przed przystąpieniem do pracy (z akatystu do Ducha Świętego)

Ikona Chrystusa Pantokratora

Ikona Chrystusa Pantokratora

Większość z piszących ikony zapewne zna Modlitwę Ikonografa. W mojej grupie i podczas prowadzonych przeze mnie zajęć modlimy się inną modlitwą – fragmentem Akatystu do Ducha Świętego. Fragment ten wybraliśmy ze względu na wersy, które mówią o Dobru (bo nazwa mojej Grupy – Agathos, znaczy właśnie „Dobry”, tak, jak dobry jest Bóg, i jak dążymy do tego, by nasza praca była dobra) i o świetle, niezwykle ważnym w ikonach. Postanowiłam go tutaj zamieścić, aby ta piękna modlitwa mogła być poznana także przez szersze grono.
Modlitwa przed przystąpieniem do pracy (z akatystu do Ducha Świętego)
„Światło w ciemnościach świeci” – powiedziałeś o sławionym na równi z Tobą
i współ uwielbianym Chrystusie.
Stałeś się tym dla ludzi, czym być miałeś
w pierwotnych zamierzeniach Stwórcy.
Przyjdź korzeniu rozumu,
Przyjdź geniuszu twórców,
Przyjdź, który śpiewasz w pieśniach,
Przyjdź, którego głosi muzyka,
Przyjdź źródło zachwytu poetów,
Przyjdź, który mówisz przez oratorów,
Przyjdź, który ożywiasz marmur,
Przyjdź, który prowadzisz pędzel malarza, Czytaj dalej

Wiersz Ryszarda Walkowskiego – uczestnika warsztatów w Fabryce Sztuk w Tczewie w lutym 2018 r.

IMG_9455 kopia

Rozprzeprószenia nad deskami w Tczewie.

Warsztaty pisania ikon w Fabryce Sztuk.

Raport.

 

Do Fabryki przybyliśmy w sobotę,

przywitała nas p. Kamila.

Pewnie tego nie wiecie,

ale jest to Osobistość w sferze kultury

za 2017 r w tczewskim powiecie.

 

W poniedziałek, w trójdzielnej

na powitanie wyściskała mnie pani Alicja

- matka i dyrektor Fabryki.

To nie to, że ja taki przystojny,

to Alicja taka serdeczna.

 

Uczynię ikonę matki Bożej Nieustającej Pomocy

temat wielki i bardzo miły

ale przecież nie ponad moje siły. Czytaj dalej

Relacja z eksperymentu Angelos na MAGIS 2016 w ramach Światowych Dni Młodzieży

 

mg-35

Eksperymant Magis w Świętej Lipce

Sięgając pamięcią do lipca zapraszamy na relację z eksperymentu Angelos na MAGIS 2016 w dniach 17 -23 lipca 2016.

To były dni niesamowite! Pełne mocnych wrażeń, spotkań i emocji, wzajemnej fascynacji sobą 20-sto osobowej grupy młodzieży z trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy. Niesłychanie zdolni, otwarci i ciekawi świata młodzi ludzie z Mozambiku, Zimbabwe, Korei Południowej, Indii, Hiszpanii i Francji, na tydzień przed krakowskim spotkaniem z papieżem Franciszkiem, zjechali do Świętej Lipki. Tu w ciszy i skupieniu chłonęli, oczyma i uszami, opowieści wprowadzające ich w świat bytów anielskich; studiowali pędzlem i głosem ich nieziemska naturę….Po pięciu dniach wyłaniania się spod warstw koloru, powstały intrygujące wizerunki serafinów i cherubinów, które wszyscy uczestnicy – pięknie oprawione i pobłogosławione przez ojca Dawida – zabrali ze sobą w świat. Czas oprócz warsztatów ikonowych i śpiewu liturgicznego przeznaczyliśmy na wykonanie pięknego sztandaru naszego eksperymentu-oczywiście z Aniołem, a także na poranne ćwiczenia oddechowe i popołudniowe gry i zabawy integracyjne, które prowadzili dwaj młodzi Jezuici – Dawid z Hiszpanii i Mark z Indii (studiujący we Francji). Była codzienna liturgia i spotkania w kręgach Magis, były tez wycieczki pod przewodnictwem kustosza ze Świętej Lipki, ojca Aleksandra Jacyniaka. Wybraliśmy się do Wilczego szańca w Gierłoży, do cerkwi grekokatolickiej, zboru ewangelickiego i średniowiecznej katedry w Kętrzynie oraz na miejsce archeologicznych wykopalisk, w sąsiednich Bezławkach. A w ostatni wieczór nie zabrakło kiełbasek pieczonych nad ogniskiem, gdy do Lipki dotarły jeszcze dwie inne grupy magisowe. Zostaliśmy obdarowani niezwykle tym spotkaniem, pełnym serdeczności, ciepła i czystej energii młodych, podążających za Wezwaniem.

 Małgorzata Dżygadło – Niklaus ze Scholi Węgajty i Grupy Agathos.

13731602_1839958926233444_2919428852948940248_n

Magis 2016 Światowe Dni Młodzieży

13700203_606806409493223_1981143073032190488_n

Relacja z warsztatów pisania ikon w Świętej Lipce w lipcu 2016 r.

img_1875-kopia

Ikona świętego Mikołaja była jednym z tematów tegorocznych warsztatów w Świętej Lipce prowadzonych przeze mnie z Grupą Agathos

W zeszłym roku po raz pierwszy prowadziłam wraz z Grupą Agathos warsztaty pisania ikon przy Sanktuarium w Świętej Lipce. Zachęceni zeszłorocznym doświadczeniem postanowiliśmy także i tego lata poprowadzić kurs ikonopisania w Świętej Lipce. Zatytułowaliśmy  go „Korzenie sztuki sakralnej”, by podkreślić, że ikona ukształtowała się w czasach, gdy kościół był jeszcze niepodzielony. Jest to szczególnie istotne w miejscu, w którym króluje Maryja czczona pod wezwaniem Matki Bożej Jedności Chrześcijan. Możliwość codziennego uczestniczenia w Eucharystii w tym wyjątkowym miejscu była dla nas niezwykle cenna.

Zajęcia prowadziły trzy osoby z Pracowni Ikonopisania Grupa Agathos: Katarzyna Barszcz, Małgorzata Dżygadło -Niklaus i Ewa Grześkiewicz. W warsztatach wzięło udział kilkunastu uczestników z różnych części Polski, reprezentujących różne poziomy zaawansowania. Ci, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z pisaniem ikon, pracowali nad Obliczem Zbawiciela. Osoby, które były średnio zaawansowane, pochyliły się nad ikoną Anioła Pańskiego i Matki Bożej. Najbardziej zaawansowani pisali ikonę Jana Chrzciciela bądź Świętego Mikołaja.

img_1866-kopia

Pierwsza ikona, którą pisze na naszych warsztatach adept ikonopisania to ikona Oblicza Chrystusa.

Czytaj dalej

„Korzenie sztuki sakralenej” – warsztaty posania ikon i śpiewu w Świętej Lipce

P1050117 kopia

Świętolipskiej Pani, która króluje w Sanktuarium jako Matka Boża Jedności Chrześcijan, zapewne miłe są wszelkie działania wpisujące się w ideę kościoła niepodzielonego.  Warsztaty pisania ikon oraz śpiewu gregoriańskiego i bizantyjskiego „Korzenie Sztuki Sakralnej”, poprzez sięganie do źródeł sztuki sakralnej sprzed podziału chrześcijaństwa, nawiązują do tego właśnie nurtu.

Warsztaty odbyły się w lipcu 2015 r. w Domu Pielgrzyma tutejszego Sanktuarium. Prowadzili je członkowie pracowni ikonopisania  Grupa Agathos  oraz Schola Węgajty. Zajęcia miały miejsce blisko siebie, a efekty ich pracy przenikały się, by tak jak niegdyś, malarstwo i śpiew stanowiły całość doświadczenia sacrum.

W niedzielę poprzedzającą warsztaty ponieśliśmy ikony w procesji wokół Sanktuarium. Było to dla nas duże przeżycie. Jak powiedział o. Aleksander Jacyniak Po wielu latach ikony znów były obecne w procesji. Wizerunki Chrystusa, Matki Bożej i świętych trzymaliśmy przez pięknie haftowane ręczniki łemkowskie pochodzące z XIX i początku XX w., które wypożyczyła nam pani z cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie.  Podczas pobytu w Świętej Lipce dane nam było jeszcze raz uczestniczyć w procesji z ikonami. Tym razem ruszyliśmy przez krużganki kościoła za figurą Matki Bożej Fatimskiej w dniu jej wspomnienia. We wspaniałej akustyce krużganków piękny mocny głos pana Andrzeja Batora – światowej sławy barytona -  komponował się ze śpiewem wiernych sławiących Niepokalaną.

DSCN2415 kopia

Procesja z ikonami

IMG_1701

Procesja w z ikonami wokół Sanktuarium w Świętej Lipce

Uczestnicy Pracowni Ikony zmierzyli się z tradycyjną techniką tworzenia ikony. Otrzymali szpongowane deski lipowe zagruntowane według tradycyjnej receptury. Pod okiem osób z Grupy Agathos – Bartosza Bremera, Małgorzaty Dżygadło-Niklaus i Ewy Grześkiewicz – wykonali szkic, a następnie napisali ikonę. Pracowaliśmy nad ikoną Chrystusa Pantokratora, Matki Bożej Znaku, ikonami Archaniołów i Zwiastowania. Malowaliśmy temperą jajeczną – farbą, jaką stosowano jeszcze w Bizancjum. Rozmawialiśmy też o roli kanonu, bogatej symbolice i znaczeniu ikony.

P1050009 kopia

W pracowni

Czytaj dalej

Wspomnienia z pierwszych warsztatów ikonopisania na Laboratorium Tradycji

63667_182385381775691_640944_n

 

Pierwsze prowadzone przeze mnie i moją Grupę warsztaty pisania ikon na Warmii odbyły się w 2010 r. Odtąd każdego roku spotykamy się przy Ośrodku Teatru Węgajty. Spotkania są częścia projektu Laboratorium Tradycji. Spotykają się na nich adepci ikonopisania i spiewu bizantyjskiego. Ci drudzy zatapiają się w chorały gregoriańskie i muzykę bizantyjską. Pracy sprzyja piękna warmińska przyroda oraz klimat tamtejszych wiosek, do których przenioslo sie z miast wielu niezwykle barwnych ludzi.

Poniżej zamieszczam wspomnienia z pierwszych warsztatów w tym wyjatkowym miejscu:

WSPOMNIENIA Z PRACOWNI IKONY W WĘGAJTACH  - LATO 2010

Koncepcja warsztatów

Schola Teatru Węgajty zaprosiła nas, tzn. Grupę Agathos, do otwarcia przez kilka dni pracowni ikony w Ośrodku Teatru Węgajty na Warmii. Działania miały odbywać się w ramach Laboratorium Tradycji 2010, a koncentrować na tradycji bizantyjskiej.

Postanowiliśmy pracować nad ikoną Pantokratora, w wersji przedstawiającej Oblicze Zbawiciela.
Czytaj dalej

Wiersz o współprowadzonych przeze mnie warsztatach pisania ikon.

Warsztaty pisania ikon Ewa grzeskiewicz

Laboratorium Tradycji to coroczne warsztaty, ktore wraz z Grupą Agathos prowadzę latem na Warmii przy Ośrodku Teatru Węgajty. Powracamy na nich do tradycji w której śpiew i malarstwo sakralne stanowiły jedność. Równolegle mają miejsce warsztaty śpiewu (chorał gregoriański, śpiew bizantyjski) i warsztaty pisania ikon.

W 2011 roku jeden z uczestników tego wydarzenia, Ryszard Walkowski, napisał wiersz:

Moje ikonopisanie

W niedziele po kościele,
czasu temu – niewiele,
Małgosia na warsztaty zaprasza:
Pomyślałam o tobie.
Wiesz, z twoją cierpliwością…
Czytaj dalej