Miesięczne archiwum: Wrzesień 2016

Relacja z eksperymentu Angelos na MAGIS 2016 w ramach Światowych Dni Młodzieży

 

mg-35

Eksperymant Magis w Świętej Lipce

Sięgając pamięcią do lipca zapraszamy na relację z eksperymentu Angelos na MAGIS 2016 w dniach 17 -23 lipca 2016.

To były dni niesamowite! Pełne mocnych wrażeń, spotkań i emocji, wzajemnej fascynacji sobą 20-sto osobowej grupy młodzieży z trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy. Niesłychanie zdolni, otwarci i ciekawi świata młodzi ludzie z Mozambiku, Zimbabwe, Korei Południowej, Indii, Hiszpanii i Francji, na tydzień przed krakowskim spotkaniem z papieżem Franciszkiem, zjechali do Świętej Lipki. Tu w ciszy i skupieniu chłonęli, oczyma i uszami, opowieści wprowadzające ich w świat bytów anielskich; studiowali pędzlem i głosem ich nieziemska naturę….Po pięciu dniach wyłaniania się spod warstw koloru, powstały intrygujące wizerunki serafinów i cherubinów, które wszyscy uczestnicy – pięknie oprawione i pobłogosławione przez ojca Dawida – zabrali ze sobą w świat. Czas oprócz warsztatów ikonowych i śpiewu liturgicznego przeznaczyliśmy na wykonanie pięknego sztandaru naszego eksperymentu-oczywiście z Aniołem, a także na poranne ćwiczenia oddechowe i popołudniowe gry i zabawy integracyjne, które prowadzili dwaj młodzi Jezuici – Dawid z Hiszpanii i Mark z Indii (studiujący we Francji). Była codzienna liturgia i spotkania w kręgach Magis, były tez wycieczki pod przewodnictwem kustosza ze Świętej Lipki, ojca Aleksandra Jacyniaka. Wybraliśmy się do Wilczego szańca w Gierłoży, do cerkwi grekokatolickiej, zboru ewangelickiego i średniowiecznej katedry w Kętrzynie oraz na miejsce archeologicznych wykopalisk, w sąsiednich Bezławkach. A w ostatni wieczór nie zabrakło kiełbasek pieczonych nad ogniskiem, gdy do Lipki dotarły jeszcze dwie inne grupy magisowe. Zostaliśmy obdarowani niezwykle tym spotkaniem, pełnym serdeczności, ciepła i czystej energii młodych, podążających za Wezwaniem.

 Małgorzata Dżygadło – Niklaus ze Scholi Węgajty i Grupy Agathos.

13731602_1839958926233444_2919428852948940248_n

Magis 2016 Światowe Dni Młodzieży

13700203_606806409493223_1981143073032190488_n

Relacja z warsztatów pisania ikon w Świętej Lipce w lipcu 2016 r.

img_1875-kopia

Ikona świętego Mikołaja była jednym z tematów tegorocznych warsztatów w Świętej Lipce prowadzonych przeze mnie z Grupą Agathos

W zeszłym roku po raz pierwszy prowadziłam wraz z Grupą Agathos warsztaty pisania ikon przy Sanktuarium w Świętej Lipce. Zachęceni zeszłorocznym doświadczeniem postanowiliśmy także i tego lata poprowadzić kurs ikonopisania w Świętej Lipce. Zatytułowaliśmy  go „Korzenie sztuki sakralnej”, by podkreślić, że ikona ukształtowała się w czasach, gdy kościół był jeszcze niepodzielony. Jest to szczególnie istotne w miejscu, w którym króluje Maryja czczona pod wezwaniem Matki Bożej Jedności Chrześcijan. Możliwość codziennego uczestniczenia w Eucharystii w tym wyjątkowym miejscu była dla nas niezwykle cenna.

Zajęcia prowadziły trzy osoby z Pracowni Ikonopisania Grupa Agathos: Katarzyna Barszcz, Małgorzata Dżygadło -Niklaus i Ewa Grześkiewicz. W warsztatach wzięło udział kilkunastu uczestników z różnych części Polski, reprezentujących różne poziomy zaawansowania. Ci, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z pisaniem ikon, pracowali nad Obliczem Zbawiciela. Osoby, które były średnio zaawansowane, pochyliły się nad ikoną Anioła Pańskiego i Matki Bożej. Najbardziej zaawansowani pisali ikonę Jana Chrzciciela bądź Świętego Mikołaja.

img_1866-kopia

Pierwsza ikona, którą pisze na naszych warsztatach adept ikonopisania to ikona Oblicza Chrystusa.  

Drugi stopień to ikona Anioła Pańskiego.

img_1902-kopia

Ikona Anioła Pańskiego napisana na warsztatach pisania ikon w Świętej Lipce prowadzonych przez Grupę Agathos

img_1885-kopia

img_1870-kopia

Trzeci stopień to ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem

img_1841-kopia

Najbardziej zaawansowanym zaproponowaliśmy pracę nad ikoną Jana Chrzciciela lub Świętego Mikołaja

Wśród uczestników byli i tacy, którzy ostatni raz mieli pędzel w ręku w szkole podstawowej. Osoby te uczyły się jak prawidłowo trzymać pędzel, jak malować piękne, równe linie. One także napisały swoją pierwszą ikonę. W programie dla zaawansowanych znajdowało się studium detalu.

img_1685-kopia

Nauka malowania pięknych, harmonijnych linii.

img_1665-kopia

Wprawki przed przystąpieniem malowania roślin na ikonie.

img_1758-kopia

Studium detalu dla najbardziej zaawansowanych uczestników warsztatów pisania ikon.

img_1704-kopia

Pokaz malowania zaliwką dla zaawansowanych.

Nieopisaną pomocą we wchodzeniu w teologię i duchowość ikony stanowiły konferencje kustosza Sanktuarium, ks. proboszcza o. Aleksandra Jacyniaka SJ. Były one dla nas wskazówką, ukierunkowaniem przy wieczornej modlitwie i medytacji przed ikoną wystawioną w kaplicy.

img_1741-kopia

Konferencja o. Aleksandra Jacyniaka SJ na temat ikony Trójcy Świętej Rublowa

img_1664-kopia

Nauka rysunku ikonograficznego.

img_1719-kopia

Korekta

img_1667-kopiaimg_1725-kopia

img_1675-kopia

Warsztaty pisania ikon. praca wre :)

img_1815-kopia

Dwie piękne ikony napisane podczas jednych warsztatów. Gratuluję Krystynie!

img_1877-kopia

Ikona św. Barbary pędzla uczestniczki warsztatów już skończona.

Warsztatom towarzyszyła wystawa Grupy Agathos zatytułowana „Ikona – okno ku wieczności”. Ekspozycja,otwarta od 2 do 23 lipca, w miejscowym Muzeum cieszyła się dużym zainteresowaniem pielgrzymów.

img_1568-kopia

„Ikona – okno ku wieczności” – wystawa ikon Grupy Agathos w Świetej LIpce cieszyła się dużym zainteresowaniem”Ikona – okno ku wieczności” – wystawa ikon Grupy Agathos w Świetej LIpce

 

Nasze warsztaty i wystawę odwiedził szczególny gość – ks. arcybiskup Józef Górzyński z Olsztyna, który pobłogosławił naszej pracy.

img_1762-kopia

Naszą wystawę odwiedził abp. Józef Górzyński

img_1790-kopia

Abp. Józef Górzyński odwiedził nas w czasie zajęć warsztatowych.

 

img_1654-kopia

W cerkwii greckokatolickiej w Kętrzynie

img_1651-kopia

Archanioł Gabriel z ikonostasu cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie

img_1607-kopia

W Muzeum Wsi Mazurskiej w Owczarni

img_1641-kopia

Fresk Jerzego Nowosielskiego w cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynai

img_1572-kopia

W Manufakturze kafli w Nakomiadach

img_1944-kopia

Ikony powstałe w czasie warsztatów u stóp Matki Bożej Jedności Chrześcijan w świętolipskim Sanktuarium

img_1974

O. Aleksander Jacyniak SJ, proboszcz Sanktuarium, poświęcił ikony

img_2024-kopia

Ikony, symbolicznie przekazane Kościołowi, wręczane są autorom. To bardzo wzruszający moment.

img_2076

Wręczenie dyplomów na zakończenie warsztaów

img_2058-kopiaimg_2054-kopia

Adepci ikonopisania pełni wrażeń wyjechali ze Świętej Lipki z własnoręcznie napisanymi ikonami.

Uczestnicy byli tak zadowoleni z warsztatów, że nie wyobrażali sobie, by na kolejne czekać cały rok. W związku z tym, a dzięki zgodzie ks. Proboszcza, w przyszłym 2017 roku spotkamy się na warsztatach w Sanktuarium dwukrotnie – w okolicach długiego weekendu majowego: 29.04 – 07.05.17 oraz w lipcu, w dniach 01 – 09.07.17. Zapraszamy. Informacje na www.ikony.waw..pl

 

Ewa Grześkiewicz